RSS
 

32. Miasto przegrywa kolejne sprawy.

28 kwi

„W dniu dziesiejszym (28.04.2006 r.) Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie wydał kolejny wyrok oddalający pozew o wydanie nieruchomości, jaki m.st. Warszawa wniosło przeciwko spadkobiercom byłych właścicieli jednej z warszawskich nieruchomości.

W ustnych motywach bezpośrednio po rozstrzygnięciu sprawy Sąd Okręgowy wskazał, że o oddaleniu powództwa przesądziło to, że: (1) na spornej działce posadowiony jest dom – stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własność pozwanych (w związku z nie rozpatrzeniem wniosku zgłoszonego na podstawie art. 7 dekretu), jak też uznanie przez Sąd (2) iż przypadek pozwanych zasługuje na ochronę przewidzianą w art. 5 k.c.

Wyrok nie jest prawomocny. Niemniej zdaje się wskazywać, że część tez postawionych w opracowaniu na początku niniejszego serwisu, zyskuje akceptacje niezawisłych Sądów.”

——–WPIS PIERWOTNY:
———————
NOTKA AKTUALIZACYJNA
Z DNIA 24.09.2006 R.:

Przedmiotowy wyrok stał się prawomocny, gdyż Miasto stołeczne Warszawa nie wniosło od niego apelacji.

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. wojtek

  28 kwietnia 2006 o 16:36

  28 kwietnia 2006 roku Sąd Okręgowy dla miasta Warszawy wydał co najmniej dwa wyroki oddalające powództwo gminy o wydanie nieruchomości.
  Jedna sprawa to mojej rodziny.
  Dotyczy nieruchomości warszawskiej zabudowanej domkiem przedwojennym, posiadający „starą księgę wieczystą” z ujawnionym wpisem właścicieli: małżeństwa
  Romana i Cecylii G.Był złożony wniosek wymagany dekretem. W międzyczasie w 1971 roku Prezydium Rady Narodowej odmówiło ustanowienia wieczystego użytkowania do połowy nieruchomości.W 2001 r. SKO wykazało bezzasadność tej decyzji i zażądało rozpatrzenie ponownie wniosku co nie nastąpiło do dnia rozprawy. Sąd uznał powództwo Gminy za przedwczesne oraz że narusza art.5 KC . Sąd wspomniał o własności budynku, który pozostał własnością rodziny a taką konstrukcję regulował Kodeks Napoleona zabraniający wydawania nieruchomości.

  Druga sprawa to sąsiada S., który nabył jakis czas temu nieruchomość dekretową zabudowaną (jak stwierdził jest trzecim następcą prawnym nie spadkobiercą, poprzedni właściciele składali stosowne wnioski). Sąd przychylił się do wniosku pozwanego o oddalenie pozwu Gminy o wydanie nieruchomości.